Slide
Kuva: Sanni Oikarinen

Geenitestien tulokset väreittäin

Väreittäin koirien geenitestituloksia (koira testattu tai vanhempien tuloksen perusteella N/N tulos) ja jokaisen koiran kohdalla linkki SKL:n jalostustietokantaan, josta saa lisätietoa koirasta. Parhaiten taulukko näkyy isommalla näytöllä.

Geenitestitulos kertoo vain sen kantaako koira viallista geenialleelia. Koiran kliininen terveys/sairaus näkyy jalostustustietokannasta. Aina kannattaa katsoa viimeisimmät terveystarkastukset SKL:n tietokannasta ja kysyä myös koiran omistajalta.

Jos koiran tuloksen perässä on !-merkintä, ko. koira on kliinisesti kyseisen sairauden sairas, vaikka geenitestitulos on ”puhdas”.

* tuloksen perässä merkitsee, että se on vanhempien tulosten perusteella päätelty N/N tulos.

N/N = normaali (Homotsygootti)
N/MC, N/MAC, N/PRA, N/CO, N/CMT, N/PMDS =kantaja (Heterotsygootti)
MC/MC, MAC/MAC, PRA/PRA, CO/CO, CMT/CMT, PMDS/PMDS = geneettisestisairas (Homotsygoottinen mutaatio)

Värigeeni-kentässä on tieto, jos koirasta on tutkittu väri-lokuksia.

Listaus koirista väreittäin alla olevista linkeistä:
MUSTA
MUSTA-HOPEA
PIPPURI&SUOLA
VALKOINEN